Komisija za javno zagovaranje potekla je prvotno iz radne grupe osnovane 2003. godine s ciljem promocije knjižnica i jačanja utjecaja knjižničarskih udruženja u široj društvenoj zajednici. Tada je Radna grupa kao jedan od prioritetnih zadataka postavila educiranje članova knjižničarske zajednice za uspješno zagovaranje strukovnih interesa. Početne aktivnosti Radna grupa vezala je upravo uz tu tematiku te je u Centru za stalno stručno usavršavanje i na više skupova održala niz radionica o javnom zagovaranju.
Radna grupa ujedno je predložila Strategiju zagovaranja Hrvatskoga knjižničarskog društva do 2010., u sklopu koje je predloženo obilježavanje Dana hrvatskih knjižnica i kampanja “Imam pravo znati, imam pravo na knjižnicu“. Također, u to vrijeme pokrenut je portal “Pravo na knjižnicu“, s namjerom da potakne sustavnu razmjenu iskustava u zagovaranju među članovima Hrvatskoga knjižničarskog društva, njihovim suradnicima i partnerima te izgradi bazu podataka o općinama i gradovima koje nemaju knjižnicu.
Nakon niza godina aktivnog djelovanja Radna grupa za javno zagovaranje na 38. skupštini HKD-a predlaže da dalje djeluje kao Komisija za javno zagovaranje. Stručni odbor prihvaća prijedlog i na svojoj konstituirajućoj sjednici 2012. godine donosi odluku da Radna grupa dalje djeluje kao Komisija za javno zagovaranje. Tijekom više od 20 godina djelovanja članovi Komisije napisali su više stručnih radova na tu temu, održali više desetaka radionica, što kroz Centar za stalno stručno usavršavanje, što na stručnim skupovima, ali i pojedinačnim aktivnostima, organizirani su okrugli stolovi te se javnim aktivnostima članova Komisije uvelike pokušalo djelovati prilikom donošenja različitih zakona i pravilnika važnih za unaprjeđenje knjižničarske struke. Do danas se Komisija jednako snažno zalaže za zacrtane ciljeve na početku svog djelovanja. Članovi Komisije aktivno sudjeluju u obilježavanju Dana hrvatskih knjižnica, nastoje educirati članove redovitim organiziranjem javnozagovaračkih radionica te kontinuirano rade na strateškim dokumentima važnima za javno zagovaranje knjižnica i knjižničarstva.
Unatrag dvije godine Komisija uspješno organizira radionice s javnozagovaračkim temama na redovitim Skupštinama HKD-a. Posljednju u nizu održala je članica Komisije Aleksandra Šutalo, ravnateljica Gradske knjižnice Požega, pod nazivom “Snaga zagovaranja / Kako kreirati kampanju od ideje do utjecaja“. Tema radionice bila je osnaživanje knjižničara u ulozi javnih zagovaratelja s ciljem senzibilizacije korisnika knjižnice prema migrantima.
Komisija za javno zagovaranje danas broji jedanaest redovnih članova i tri pridružena, a predsjednica Komisije za mandatno razdoblje 2024. – 2026. je Alma Lušetić, voditeljica knjižnice Hrvatskog vojnog učilište “Dr. Franjo Tuđman“.