Međunarodni dan starijih osoba obilježava se svake godine 1. listopada s ciljem jačanja podrške osobama starije dobi, a ovogodišnja tema glasila je – “Dostojanstveno  starenje: važnost jačanja sustava skrbi i podrške za starije osobe diljem svijeta”. U povodu obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba u Knjižnicama grada Zagreba održan je ciklus edukativnih radionica i predavanja pod nazivom “Stariji za starije”. Cilj održanih edukativnih programa bilo je skretanje pozornosti na teme relevantne za starije osobe i njihovu okolinu, a na koje društvo nerijetko zaboravlja. Ciklus je organiziran u okviru projekta “65 plus” Knjižnica grada Zagreba u suradnji s Hrvatskim psihološkim društvom – Sekcija psihologa u mirovini (PUM-a) uz podršku Komisije za knjižnične usluge osoba s invaliditetom i osoba s posebnim potrebama Hrvatskoga knjižničarskog društva te Grada Zagreba. Prvi susret pod nazivom “Eto me u mirovini, što sad?” održan je 1. listopada u Knjižnici Novi Zagreb. Predavanje je održala Jasna Čurin, prof. psih. u mirovini, a u fokusu ovog edukativnog susreta bio je odlazak u mirovinu s psiho-socijalnog aspekta. Profesorica Jasna Čurin dala je odgovore na mnoga pitanja vezana za mirovinu, a ovo su neka od njih – kako se prilagoditi na život u mirovini, što odlaskom u mirovinu gubimo, a što dobivamo, koje mogućnosti možemo odabrati, a kako gubitke pretvarati u dobitke, kako društvo gleda na “treću generaciju“, koje predrasude postoje, na što ukazuju i upozoravaju  najnoviji demografski podaci …
Drugi susret pod nazivom “Subjektivna dob: koliko se starima osjećamo” održan je 3. listopada u Gradskoj knjižnici. Radionicu je održala prof. dr. sc. Jasminka Despot-Lučanin, umirovljena redovita profesorica u trajnom zvanju, a korisnici su tijekom radionice imali priliku interaktivno sudjelovati i međusobno podijeliti svoja iskustva i spoznaje te dobiti bolji i dublji uvid u značenje “subjektivne dobi“ i saznati što to konkretno znači za svakoga od njih.
Treći susret pod nazivom “Vozači starije životne dobi i sigurno sudjelovanje u cestovnom prometu” održan je 3. listopada u Knjižnica Augusta Cesarca u Šubićevoj. Predavanje je održala mr. Ljiljana Mikuš, prof. psih., prva dopredsjednica Hrvatskog psihološkog društva i pročelnica Sekcije za prometnu psihologiju. U posebnom fokusu predavanja bila je uloga čovjeka u sigurnom odvijanju cestovnog i željezničkog prometa – prevencija nesreća s obzirom na psihofiziološke čimbenike, utjecaj novih tehnologija na sigurnost prometa, uloga kazne u prevenciji prometnih prekršaja, psihološka pomoć obiteljima stradalih u prometnim nesrećama.
Ciklus “Stariji za starije” pokazao je kako suradnja knjižnica i umirovljenih stručnjaka daje vrijedan doprinos prijenosu znanja i iskustva te obogaćivanju kulturne i obrazovne ponude za starije građane.