Program “Čarobna knjižnica”

Helena Drvoderić

helena.drvoderic@gmail.com

Predškolske ustanove i narodne knjižnice trebali bi biti prirodni partneri jer dijele sličnosti u podršci ranom učenju, čitanju i opismenjavanju te angažmanu za malu djecu i obitelji u svojim zajednicama. Zbog toga se narodne knjižnice često povezuju s predškolskim ustanovama kako bi ponudile različite aktivnosti kao što su pričaonice i kreativne radionice te time povećale pristup knjigama i razvijale vještine pismenosti za djecu koja pohađaju predškolske ustanove.

Stoga je Knjižnica “Nikola Zrinski” Čakovec u suradnji s Dječjim vrtićem “Cvrčak”, konkretno s dvjema vrtićkim skupinama iz navedenog vrtića, 2022. godine krenula u program “Čarobna knjižnica“. Cilj programa je usvojiti naviku čitanja i razviti ljubav prema pisanoj riječi. Očekivani ishodi su proširivanje receptivnog i ekspresivnog vokabulara, samostalno pričanje, prepričavanje, izrada priča, razvoj fonološke svjesnosti, kao i upoznavanje načina korištenja knjižničnih usluga i njezinih mogućnosti za djecu predškolske dobi.

Djeca vrtićke dobi upoznaju knjižnicu kao mjesto igre i učenja, a zadatak je knjižničara posjete takvog tipa učiniti privlačnima.

Kroz kreativne aktivnosti želimo kod djece potaknuti razvijanje brojnih sposobnosti kao što su: sposobnost izvođenja preciznih pokreta i koordinacija oko - ruka, taktilna osjetljivost i stvaranje senzorne integracije, neovisnost, samostalnost i razvoj osjećaja uspješnosti, sposobnosti druženja i komuniciranja s drugima: želju za prebivanjem u blizini drugog djeteta, uspostavljanje kontakta i komunikacije, poziv na zajednički rad, dogovor, planiranje, suradnja, doprinos zajedničkom radu, želja za dijeljenjem pribora, poštivanje pravila u radu, preuzimanje odgovornosti za uspjeh/neuspjeh, prepoznavanje potrebe za pomoć drugome, usklađivanje individualnih i socijalnih zadataka, sposobnost samokontrole, samopoštovanje, pozitivna sliku o sebi, poticanje kognitivnih procesa – bolje opažanje, spoznavanje prostora i predmeta (veličina, dubina, tekstura, udaljenost, oblici, boja, težina, orijentacija, miris, okus, zvuk), spoznavanje kretanja (kružno, linijski), …

U vrtićkoj godini 2023./2024. s jednom smo se skupinom uključili u eTwinning projekt “U svijetu likovnih umjetnika 6” (https://www.facebook.com/profile/100064348462971/search/?q=U%20svijetu%20likovnih) koji je i integriran u kurikulum kao prilika za upoznavanje djece s materijalima i tehnikama likovnog stvaralaštva kroz samostalno likovno djelovanje djeteta.

Redovitim posjetom Knjižnici “Nikola Zrinski“ Čakovec djeca vrtićke skupine su kroz priče prilagođene uzrastu djece i IKT upoznali život, rad i djela nekoliko poznatih likovnih umjetnika. Provodile su se aktivnosti koje su prilagođene dobi, znanju i vještinama djece gdje ih se kontinuirano poticalo na prikaz osobnog doživljaja likovnih djela. Stvaranjem poticajnog okruženja za umjetnički razvoj djece, djeca su razvijala inicijativu, samopouzdanje i sposobnost izražavanja raznim likovnim tehnikama. Uz likovno opismenjavanje od najranije dobi, kao i uključivanjem u razne aktivnosti djeca razvijaju svoje kreativne sposobnosti te osjećaj za likovnu estetiku.
Projekt i suradnja rezultirali su izložbom radova nastalih po uzoru na Henrija Matissea, Yayoi Kusamu, Mirnu Sišul, Almu Thomas, Pieta Mondriana te je postavljena u izložbenom prostoru Dječjeg odjela.