Narodna knjižnica i čitaonica Gunja

Žana Amidžić Kužet

narodnaknjiznica.gunja@gmail.com

U mjesecu svibnju 2024. godine, Narodna knjižnica i čitaonica Gunja proslavila je 86 godina od osnutka prve čitaonice u Gunji, kao i petu obljetnicu otvorenja nove zgrade knjižnice koja je napravljena nakon  razorne poplave 17. svibnja 2014. godine.  
Knjižnica u Gunji je mjesto u kojemu se nalazi oko 9000 jedinica knjižne i neknjižne građe, koja javljanjem na javne pozive i natječaje osigurava stalni rast i razvoj kojima omogućuje korisnicima, ali i svim Gunjancima mjesto gdje mogu pronaći različite informacije i aktivnosti za sebe.
Radionice

Brojne aktivnosti i događanja obilježavaju našu Knjižnicu koja je glavno središte kulturno-društvenih aktivnosti Općine Gunja. Za najmlađe imamo radionice gdje recikliramo i čuvamo okoliš, učimo o očuvanju okoliša te koristimo na svakoj radionici reciklirane materijale čime pokušavamo podići razinu svijesti o očuvanju okoliša od najranije dobi. Izrađujemo keramičke predmete i suvenire vezane uz tematske događaje kojima pokušavamo razvijati motoričke vještine kod djece predškolske i školske dobi. 


Društveno-kulturna djelatnost

Izložbe u Knjižnici poznatih Gunjanaca započele su barunom Marijanom Varešaninom von Vareš, koji ne samo da je rođen u Gunji već je bio i osoba od povjerenja cara Franje Josipa. Na dan smrti baruna Varešanina, 22. travnja 2024. godine, obilježen je Dan hrvatske knjige te je povodom toga objavljena virtualna izložba "Gunjanci kroz vrijeme : 107. obljetnica smrti baruna Varešanina ", no zbog velike zainteresiranosti postavljena je i izložba u konferencijskoj Sali Narodne knjižnice i čitaonice Gunja. Marijan Varešanin von Vareš (rođen 1. veljače 1847. godine u Gunji - umro 22. travnja 1917. godine u Beču) bio je hrvatski barun, general topništva  Austro-Ugarske vojske kao i zemaljski poglavar (guverner) Bosne i Hercegovine od 1909. godine do 1911. godine. Na njega je čak bio izvršen atentat od strane “Crne ruke“. 

Deseta obljetnica poplave, 17. svibnja 2024. godine, skromno i dostojanstveno je obilježena u Općini Gunja. Gunja je tada postala simbol jedne od najvećih prirodnih katastrofa koja je pogodila Hrvatsku. Povodom toga Knjižnica je organizirala Međunarodnu humanitarnu likovnu koloniju pod nazivom “Deseta obljetnica poplave: 2014. - 2024." koju je financirala Općina Gunja i Vukovarsko-srijemska županija Javnim pozivom manifestacija u kulturi. Cjelodnevna likovna kolonija imala je za cilj pomoći onima kojima je potrebno, kao što se Gunji pomagalo kada je bila u nesreći. Umjetnici koji su se odazvali i upriličili desetu obljetnicu poplave su: Dominik Butković (Gunja), Ljiljana Mandić (Drenovci), Mata Abramović (Posavski Podgajci), Nenad Barinić (Vukovar), Tara Letić (Brčko), Jasemina Ademović (Brčko), Anto Nikolić (Tovarnik), Nikolina Klajić (Gunja). Trudit ćemo se kako bismo nastavili ovakve aktivnosti i svake godine održavali slične događaje.
Humanitarna likovna kolonija

Od kraja lipnja u posjedu smo privatne knjižnice profesora Josipa Krunića (višestruko nagrađivani mentor, voditelj, pedagog i angažirani profesor hrvatskog jezika i medijske pismenosti, osnivač Studija kreativnih ideja Gunja - SKIG), koji je cijeli svoj radni vijek proveo  radeći u Osnovnoj školi Antuna i Stjepana Radića u Gunji. Više od 500 jedinica knjižne i neknjižne građe, koje su poklonjene našoj knjižnici, naći će svoj smještaj u Posebnoj zbirci, gdje će se moći pregledati, posuditi i pročitati.

Osim posudbenoga i stručnoga odjela, u Knjižnici je osnovana i Zbirka posebne građe u čijem se sastavu nalazi spomenuta privatna knjižnica Josipa Krunića, Zavičajna zbirka, Zbirka staroga fonda, Zbirka poštanskih markica kao i Zbirka Župe sv. Jakova Gunja i pokojne č.s. Patricije.

Svake godine u mjesecu prosincu u suradnji sa OŠ “Antun i Stjepan Radić“ održavamo Mjesec turskoga filma kojemu su glavni pokrovitelji Ministarstvo kulture i turizma Republike Turske, Generalni ured za film i Veleposlanstvo Republike Turske u Zagrebu.

Tijekom 2024. godine postali smo dio mreže Malih slobodnih knjižnica Hrvatske, te brojimo šest kućica za knjige koje su rasprostranjene u svim dijelovima Općine Gunja. Cilj nam je što više razvijati mrežu i doprijeti do što više korisnika.

Kako je već navedeno, nadamo se i ubuduće ovakvim bogatim aktivnostima, obilježavanjima i donacijama.