Osvrt na konferenciju ASIST 2024.

Tatjana Aparac-Jelušić

aparact@gmail.com

U Calgaryju, Kanada održana je koncem listopada 87. godišnja konferencija Udruge za informacijsku znanost i tehnologiju (“Association of Information Science and Technology – ASIST”), najveće i najznačajnije udruge u području informacijske znanosti u svijetu. Iako je u posljednja dva desetljeća 21. stoljeća bilježen pad broja članova ASIST-a, nakon pandemije bolesti COVID-19, ASIST se doima osvježeno, s nizom novih, mladih članova. Tako je na ovogodišnjoj konferenciji bilo preko 400 sudionika iz 20 zemalja.

Tema ovogodišnje konferencije bila je “Putting People First: Responsibility, Reciprocity, and Care in Information Research and Practice”. Zabilježen je gotovo rekordan broj prijava, što je rezultiralo zaokruženim i raznolikim prezentacijama 320 izlagača koji su održali 252 prezentacije, 6 predkonferencijskih radionica, 115 postera, 80 radova, 27 panela i 3 alternativna događaja koji su odabrani kroz rigorozan postupak recenzije, koji je provelo preko 520 recenzenata i meta recenzenata.

Sudionici su imali prilike čuti uvodno plenarno izlaganje Lerato Chondome porijeklom iz klana Batuang iz Lesota u Južnoj Africi, koja obnaša dužnost pomoćnice ravnatelja Inicijative za potporu istraživanju domorodaca na Sveučilištu British Columbia (Kanada), a u svom radu zagovara i podupire istraživanja temeljena na iskustvima domorodačkih zajednica, međusekcijskoj jednakosti, dekolonijalnosti i kritičkoj rasnoj teoriji. Njezino je izlaganje bilo naslovljeno "Prema pravednoj, dekolonijalnoj i antirasističkoj budućnosti u istraživanju".

Na završnoj plenarnoj sjednici glavni govornik Ranjit Singh, viši istraživač u Data & Society, koji provodi kvalitativno istraživanje za Algorithmic Impact Methods Lab. S posebnim fokusom na pravednost istraživanja, angažiran je na usmjeravanju predanosti pravednim istraživačkim praksama. Njegovo istraživanje nalazi se na raskrižju podatkovnih infrastruktura i javne politike, a koristi se metodama kvalitativne sociologije temeljene na intervjuu i etnografije.  Njegovo izlaganje bilo je pod naslovom “Uobičajena etika stavljanja ljudi na prvo mjesto”.

Kao i svake godine, ASIST dodjeljuje niz priznanja svojim zaslužnim članovima, istraživačima koji pokazuju izvrsnost u znanstvenom radu, obrazovanju i doprinosu razvoju same Udruge. Od brojnih nagrada, izdvojila bih dobitnicu najvišeg priznanja, “Award of Merit”, koju je primila profesorica informacijskih znanosti sa Sveučilišta Kent State (SAD) Marcia Zeng. Dobitnici priznanja koje se tek odnedavna dodjeljuje, “ASIST Fellowship”, ove su godine kolege koje hrvatska knjižničarska zajednica dobro poznaje kao predavače na LIDA-i ili zadarskom doktorskom programu - profesori emeritusi Michael Buckland, Dianne Sonnenwald i Gary Marchionini te Lisa Given iz Australije. S osobitim veseljem smo saznali da je drugu nagradu za najbolje postere osvojio rad naših mladih kolegica iz Slovenije Tanje Merčun, Maje Kuhar i Tjaše Jug “Heatmaps: A Tool for Studying Book Selection Preferences on Discovery Platforms”. Među dobitnicima priznanja za uvažene članove Udruge (ASIST Distinguished Members) je i jedna osoba iz Hrvatske. Ističem jedan panel na kojemu sam sudjelovala kao pozvani izlagač, a koji je bio posvećen radu i utjecaju Michaela Bucklanda na razvoj knjižničarstva i informacijske znanosti.

Naposljetku, navodim osvrt Iana Ruthvene, izabranog predsjednika ASIST-a za 2025. godinu, koji je istaknuo da su iz sadržaja radova, postera i panela razvidni veliki novi izazovi poput uloge Gen-AI, dekolonizacije, deepfake-a i dezinformacije, imerzivne tehnologije, ali i empatične teme kao što su queer podaci, traženje pomoći za mentalno zdravlje i očuvanje kulturne baštine. Njegov je cilj voditi Udrugu u pravcu snažnijeg uključivanja informacijskih stručnjaka u rasprave oko navedenih i inih tema kako bi ponudili rješenja i uvide te otvarali pitanja važna za društvo. Svoju pozdravnu riječ zaključio je ističući da je ASIS&T glas informacijske znanosti i da kao takav treba biti glasan i ponosan.

Sljedeća ASIST-ova godišnja konferencija održat će se u Washingtonu, DC, a njezina je glavna tema “Difficult Conversations: The Role of Information Science in the Age of Human-Centered Artificial Intelligence”.