Islandska inspiracija: igre, kretanje i inkluzija u nastavi

Marija Purgar

marija.purgar5@gmail.com

U okviru IN & OUT Erasmus+ projekta koji je usmjeren na inkluzivno učenje i aktivnosti na otvorenom i ima za cilj poboljšati kvalitetu inkluzivne nastave za 20% osnaživanjem učitelja kroz inovativne pedagoške metode, kao i uključiti 50% učenika u izvannastavne aktivnosti na otvorenom radi promicanja zdravog školskog ozračja, učiteljica engleskog jezika Branka Paškuljević Turniški i knjižničarka Marija Purgar sudjelovale su na strukturiranom tečaju Smart Teachers Play More (Pametni učitelji više se igraju) u Reykjaviku na Islandu od 13. do 19. listopada 2024.
Smart Teachers Play More (STPM) tečaj je nadahnut kretanjem, pripovijedanjem i svjesnim učenjem na otvorenom. Fokusira se na holistički pristup koji kombinira vizualne, auditivne i kinestetičke stilove učenja za djecu od 2 do 12 godina. Potiče razvoj kognitivnih, fizičkih i socijalnih kompetencija kroz igre, kreativnost i praktične aktivnosti.
Tijekom tečaja, učitelji iz raznih dijelova Europe imali su prilike vježbati aktivnosti koje se temelje na kretanju i ponavljajućim pokretima koji pozitivno utječu na funkciju i rad mozga, učenje i pamćenje. Ovu metodu imali su priliku primijeniti u obradi novog sadržaja, ponavljanju, pisanju domaćih zadaća te raznim nastavnim predmetima koristeći slikovne kartice, igre s preprekama, aktivnosti na postajama i dr.  Na ovaj način učili su riječi, brojeve, zbrajali, sastavljali rečenice od zadanih riječi, slagali riječi od slova, usvajali načine kretanja (eng. travel mode) te savladavali novo gradivo iz geografije i povijesti Islanda.
Pripovijedanje (eng.storytelling) predstavlja moćan alat u nastavi jezika jer potiče maštu i kreativnost, posebno kada uključuje osjetila i pokret. Takvim pristupom stimuliraju se razni dijelovi mozga (eng. rainbow brain) što omogućuje djeci da lakše uče i pamte. Jedna od aktivnosti poticala je zajedničko stvaranje priča uz pomoć torbe s predmetima. Pri pripovijedanju su korišteni vizualni elementi, mape, zvukovi i pokreti kako bi se olakšalo usvajanje novih riječi (imenica, glagola, pridjeva, prijedloga i dr.). Cilj ovakvog pristupa učenju i poučavanju jest omogućiti učenicima da se uključe u proces učenja na kreativan i dinamičan način.
Osim upoznavanja s metodologijom učenja igrom i kretanjem ovaj tečaj pružio je uvid u islandski školski sustav. Posebno ih se dojmio posjet školi Dalskóli koja je jedna od najnovijih škola u Reykjavíku i ima predškolski, osnovnoškolski i izvanškolski program. Grijani bazeni, koncertna dvorana za sate glazbenog, učionice prepune raznih pomagala i učenici od najranijeg uzrasta pričaju engleski kao materinji. Prostor za odmor i “hlađenje“ usijanih glava, prekrasno uređena kantina, posebni radni prostori za učitelje odvojeni od zbornice - samo su neki od prostora koje su vidjeli. Kuhanje, stolarstvo i šivanje obvezni su predmeti do 14. godine jer rad rukama i stjecanje praktičnih životnih vještina u fokusu je islandskog obrazovnog sustava. Osnovna je ideja školskih aktivnosti da se svi osjećaju dobro, da učenici imaju priliku napredovati, učiti i individualno se razvijati. Škola ističe autonomiju, inicijativu i kreativnost. Škola je inkluzivna i sva su djeca dobrodošla bez obzira na mentalne i fizičke sposobnosti, kulturu i vjeru.
Školske knjižnice od posebne su važnosti u islandskom knjižničnom i obrazovnom sustavu. Svaka škola ima knjižnicu i svi se učenici educiraju u informacijskoj pismenosti. Škola Dalskóli ima jedinstvenu knjižnicu koja je ujedno školska i javna. Obilaskom tog velikog multifunkcionalnog prostora uočeno je da osim mirnih dijelova namijenjenih za učenje, pisanje i čitanje postoje dijelovi knjižnice u kojima se učenici druže, razgovaraju i odmaraju – što su važni čimbenici za dobru školu. Vidljivo je da je školska knjižnica evoluirala od strogih, tihih, mirnih prostora do interaktivnih prostora s fleksibilnim sjedalima, prostorima za radionice, skupni rad, izložbenu djelatnost i sl.
Uz stručni i radni dio, strukturni tečaj obuhvaćao je i kulturološku večer tijekom koje su sudionici iz svake zemlje predstavili svoju tradicionalnu hranu i običaje. Uz tipičnu islandsku riblju juhu, imali su priliku kušati grčke, francuske, mađarske, poljske, češke, irske, španjolske i njemačke specijalitete.
Boravak na Islandu bio je obogaćen šetnjom povijesnim i kulturnim znamenitostima Reykjavíka u pratnji vodiča. Obilazak Zlatnog kruga (Golden Circle) sastojao se od najpopularnije turističke atrakcije Islanda: vodopada Gullfoss, geotermalnog područja Geysir, nacionalnog parka Þingvellir (Thingvellir) i kratera Kerid. Oduševljeni prirodnim čudima južne obale Islanda koju čine crna pješčana plaža Reynisfjara, vodopad Skógafoss, ledenjak Solheimajokull te vidljiv rasjed između tektonskih ploča Europe i Sjeverne Amerike.
Tečaj Smart Teachers Play More inspirirao je učiteljice za primjenu novih, kreativnih metoda poučavanja i poticanja čitanja koje povezuju igru, kretanje i inkluzivni pristup. 

Više o tečaju Smart Teachers Play More: https://www.smartteachersplaymore.com/