Komisija za narodne knjižnice HKD-a u razdoblju 2022. - 2024.

Iva Grković

iva@gkvk.hr

Članovi Komisije za narodne knjižnice HKD-a, u sazivu 2022. - 2024. godine, jesu: Matea Bakmaz iz Zadra, Marija Bartolić iz Zaprešića, Mirjana Franculić iz Požege, Dunja Marija Gabriel iz Zagreba, Iva Grković – predsjednica iz Vinkovaca, Vinka Jelić-Balta – zamjenica predsjednice iz Čazme, Željka Miščin iz Zagreba, Lea Smodlaka iz Splita, Lidija Šajatović iz Karlovca, Silvija Šokić iz Našica i Jelena Stipetić Šušak iz Rijeke. Komisija se može pohvaliti i s nekoliko pridruženih članova, uglavnom kolegica koje su ranijih godina bile članice Komisije te su joj svojim znanjem, iskustvom i voljom za rad i dalje ostale velika podrška u radu, iako formalno više nisu njene članice. Sve redovne i pridružene članice dolaze upravo iz narodnih knjižnica osim jedne članice, Dunje Marije Gabriel, savjetnice za narodne knjižnice u Hrvatskom zavodu za knjižničarstvo Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. 
Članovi Komisije vrlo su aktivni i promiču važnost i značaj narodnih knjižnica kad god imaju priliku. Iako se komunikacija između članova uglavnom odvija elektroničkom poštom, u sazivu 2022. - 2024. godine održano je pet sastanaka: jedan uživo u Zadru, 7. listopada 2022. godine te četiri “online“ putem platforme Zoom, 2. svibnja 2023. godine, 30. studenoga 2023. godine, 21. veljače 2024. godine i 1. listopada 2024. godine. 
Drugu polovicu 2022. godine i 2023. godinu u Komisiji obilježile su intenzivne organizacijske aktivnosti i pripreme za “14. savjetovanje za narodne knjižnice u Republici Hrvatskoj – s međunarodnim sudjelovanjem”, koje je održano u Dubrovniku, od 11. do 14. listopada 2023. godine. Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu glavni je organizator Savjetovanja. Suorganizatori su Hrvatsko knjižničarsko društvo (Sekcija za narodne knjižnice), Dubrovačke knjižnice – Narodna knjižnica Grad i Knjižničarsko društvo Dubrovnik. Partneri Savjetovanja su Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Ljubljani, Savez knjižničarskih društava Slovenije i slovenska Udruga narodnih knjižnica. Glavna tema Savjetovanja bila je “Narodne knjižnice – stabilnost i održivi razvoj”. Program konferencije obrađen je kroz niz podtema: uloga i vrijednost narodnih knjižnica, status i financiranje narodnih knjižnica, modeli financiranja – primarni i alternativni izvori financiranja (uključujući fondove Europske unije koji ispunjavaju ciljeve održivog razvoja te usmjeravaju razvoj knjižnica prema društveno uključivoj i digitalnoj knjižnici te cjeloživotnom obrazovanju – program Erasmus+). Uz primjenu alternativnih modela financiranja knjižnica te zelenu i digitalnu tranziciju, pozornost je bila usmjerena na zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost s ciljem implementiranja održivog razvoja u akcijske i strateške dokumente knjižnica. Savjetovanje je pridonijelo stjecanju uvida u teorijska i praktična pitanja vezana za zakonodavne i strateške dokumente u području narodnog knjižničarstva u Hrvatskoj i Europskoj uniji, dalo uvid u suvremene modele i trendove razvoja i povezivanja narodnih knjižnica, omogućilo uspostavljanje čvršće suradnje u izradi strateških dokumenata u području narodnog knjižničarstva u zemljama Europske unije te upoznalo s inozemnom praksom i mogućnostima zajedničke suradnje na međunarodnoj razini.
Komisija za narodne knjižnice HKD-a redovito surađuje s drugim komisijama i sekcijama HKD-a, kao i regionalnim knjižničarskim društvima, Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom u Zagrebu, narodnim knjižnicama kao i Ministarstvom kulture i medija RH. Članice Komisije aktivne su sudionice, ali i članice mnogih programskih i organizacijskih odbora, različitih stručnih skupova, konferencija, okruglih stolova i dr.
Zahvaljujući članicama Komisije objavljeni su različiti stručni radovi u stručnim časopisima i zbornicima radova u zemlji i inozemstvu. Često su članice Komisije uključene u uredništva monografija i zbornika radova, gdje obavljaju i recenzentske poslove, a neke članice su i autorice stručnih knjiga.