“Gateway to Library Transformation” – prvi međunarodni Erasmus Library Staff Week u Augsburgu

Gorica Lovrić 

gorlovric@unizd.hr 

Od 1. do 5. srpnja 2024. godine, u organizaciji Sveučilišta u Augsburgu i Tehničkog sveučilišta primijenjenih znanosti u Augsburgu održan je prvi međunarodni Erasmus tjedan knjižničnog osoblja (library staff week) pod nazivom “Gateway to Library Transformation“. Krovna tema tjedna osoblja odnosila se na transformacije koje okružuju ne samo knjižnice, nego i društvo u cjelini, pa je tako cijeli program podijeljen na tri teme: projekti izgradnje knjižničnih zgrada, otvoreni pristup i umjetna inteligencija u knjižnicama. Na tjednu osoblja sudjelovalo je 18 kolega iz knjižnica diljem Europe.
Prvi je dan održan na Tehničkom sveučilištu primijenjenih znanosti, a program je otvoren pozdravnim riječima rektora te ravnateljice Knjižnice tehničkog sveučilišta primijenjenih znanosti i ravnateljice Sveučilišne knjižnice u Augsburgu. Uvodno predavanje na temu Projekti izgradnje knjižničnih zgrada održao je pozvani predavač dr. Klaus Ulrich Werner, vodeći stručnjak na području knjižnične arhitekture i dizajna u Njemačkoj, koji je govorio o najnovijim trendovima na tom području kao i onome što predstoji knjižničnoj arhitekturi i dizajnu. Zatim je danska arhitektica Mikala Holme Samsøe izložila jednu malo drugačiju perspektivu izgradnje i obnove starih zgrada knjižnica te je sudionike upoznala s činjenicom da je i u arhitekturi itekako moguće reciklirati i koristiti stare, ali kvalitetne materijale te pritom uštedjeti. Kolege knjižničari iz Augsburga izložili su više projekata izgradnje knjižničnih zgrada koji su aktualni u gradu Augsburgu. Na kraju dana su sudionici tjedna osoblja održali prezentacije na zadanu temu u sklopu koje sam i ja predstavila projekt izgradnje nove zgrade knjižnice Sveučilišta u Zadru. Osim predavanja i izlaganja sudionici su uz stručno vodstvo provedeni kroz prostorije Knjižnice tehničkog sveučilišta primijenjenih znanosti.
Drugi dan održan je u prostorijama Sveučilišne knjižnice u Augsburgu na temu otvorene znanosti. Kolegice knjižničarke, ujedno i organizatorice tjedna osoblja, Sonja Härkönen i Emese Tömösvári predstavile su projekte vezane uz otvorenu znanost pri svojim knjižnicama te održale radionicu na zadanu temu. Kolege knjižničari iz Augsburga predstavili  su usluge vezane uz informacijsku pismenost i kako doprijeti do raznih skupina korisnika putem istoimenih usluga. Kao i prethodnog dana na kraju su sudionici prezentirali usluge svojih knjižnica i iskustva rada vezana uz otvorenu znanost te su uz stručno vodstvo provedeni kroz prostorije Središnje knjižnice Sveučilišne knjižnice u Augsburgu. 
Treći je dan organizirana posjeta knjižnicama u Münchenu, Bavarskoj državnoj knjižnici i novoizgrađenoj Knjižnici Filološkog fakulteta. U Bavarskoj državnoj knjižnici predstavljen je projekt digitalizacije fotografija iz časopisa Stern, koji je danas jedan od najvećih fotoarhiva u Njemačkoj s oko 15 milijuna fotografija iz razdoblja od 1948. do 2001. godine. Knjižnica Filološkog fakulteta pri Sveučilištu Ludwig-Maximilian u Münchenu otvorena je 2019. godine nakon rekonstrukcije i dogradnje stare zgrade prema arhitektonskom projektu firme Cukrowicz Nachbaur Architekten. Naime, arhitektonski projekt navedene firme jedan je od rijetkih koji je nudio maksimalnu iskorištenost prostora zgrade za rad i smještaj fonda, u što smo se uvjerili i tijekom stručnog vodstva. Kako se ispod zgrade Knjižnice nalazi podzemna željeznica, pri izgradnji se nije smjelo kopati u dubinu, stoga se težilo k tomu da se kapacitet zgrade u potpunosti iskoristi. Zbog drva kao glavnog materijala, u interijeru prevladava topla i ugodna atmosfera, a količina i cirkulacija studenata u Knjižnici ostavlja dojam živahnog dnevnog boravka. Nakon posjeta knjižnicama, odrađena je zajednička tura centrom grada. 
Četvrti dan tjedna osoblja održan je u novoj zgradi Gradske knjižnice Augsburg s fokusom na usluge vezane uz umjetnu inteligenciju. Nakon uvodne riječi ravnateljice Knjižnice, sudionici su provedeni Knjižnicom, gdje su im prezentirane radionice robotike i umjetne inteligencije koje Knjižnica nudi svojim korisnicima, a zatim su sudionici prezentirali usluge i iskustva iz svojih knjižnica na zadanu temu. 
Zadnja knjižnica koja je posjećena tijekom intenzivnog programa bila je Knjižnica Glazbenog sveučilišta Leopold Mozart, gdje je osim vodstva održan i kratki koncert klasične glazbe za sudionike. Za kraj dana, uz turističkog vodiča, organizirana je tura Augsburgom i njegovim vodenim sustavom koji je od 2019. pod zaštitom UNESCO-a.  
Peti ili oproštajni dan održan je u Sveučilišnoj knjižnici gdje su sudionici provedeni specijalnim zbirkama stare i rijetke građe koje su korisnicima dostupne i u digitalnom formatu. Ovaj fond toliko je velik da se uskoro seli u novu zgradu koja je u izgradnji i koja će mostom biti povezana sa Središnjom knjižnicom Sveučilišne knjižnice kako bi korisnici mogli nesmetano cirkulirati objema zgradama. Za oproštaj je održana završna diskusija o proteklim danima i obrađenim temama te su svi uz poklon Sveučilišta lijepo pozdravljeni.
Nakon ovako intenzivnog tjedna stečena su brojna nova znanja i prikupljena iskustva drugih kolega knjižničara diljem Europe. Ovakav vid stručnog usavršavanja daje priliku kontakta licem u lice i diskusije o raznim aktualnim temama kao i usporedbama s područja knjižničarstva koje se kući nose s posebnom radošću.