Klasifikacija knjižne građe za djecu i mlade u Gradskoj knjižnici Knjižnica grada Zagreba

Lorena Banić

lorena.banic@kgz.hr

Predstavit ću klasifikaciju knjižne građe za djecu i mlade od 2019. s obzirom da je to period u kojem smo uveli više novina. Opću pomoćnu oznaku (02.053.2) Knjige za djecu od 1. kolovoza 2019. dodajemo svim stručnim oznakama za knjižnu građu namijenjenu djeci izuzev književnosti za djecu i mlade. Iste godine izmijenjen je i naziv oznaka dobne klasifikacije kojom klasificiramo književna djela za djecu i mlade. One sada izgledaju ovako:
  • S          Slikovnica za najmlađe (do 4 godine);
  • M         Mala knjiga. Za djecu mlađe dobi (4 – 8 godina);
  • D         Dječja knjiga. Za djecu (8 – 12 godina);
  • O    Knjiga za mlade (12 – 15 godina).
Za djela narodne književnosti, igrokaze i druga dramska djela namijenjena djeci te za hrvatsku narodnu književnost oznake su ostale nepromijenjene:
  • N    Narodna književnost;
  • I    Igrokazi;
  • Nh    Hrvatska narodna književnost.
Od 2022. godine stručne oznake za književna djela za djecu i mlade u Gradskoj knjižnici kombiniramo koristeći model dobne klasifikacije razvijen u našoj knjižnici s UDK oznakama za književnost. Oznake za književna djela nacionalnih književnosti iz UDK klasifikacijskog sustava povezujemo s oznakama dobne klasifikacije simbolom * (zvjezdice).
Vodeća oznaka i dalje je oznaka dobne klasifikacije, prema kojoj se kreira signatura, a naredna oznaka određuje književnost kojoj djelo pripada, književni oblik i/ili žanr te namjenu prema dobi djeteta.
Od 2022. godine samu oznaku kreiramo tako da se glavnom broju UDK 82 ili 821… dodaje odgovarajuća specijalna pomoćna oznaka za književni oblik -1/-9 uz dodatak opće pomoćne oznake (02.053.2). Tako formirana oznaka povezuje se simbolom * s dobnom oznakom M, D ili O. 
 
Pri uvođenju UDK oznaka za književna djela na dječjim odjelima vodili smo se potrebom knjižničara i korisnika knjižničnih usluga da lakše i brže dođu do građe koja ih zanima. Vođeni učestalim upitima odlučili smo da u nekim slučajevima oznaka treba biti dublja, a u nekim slučajevima za tim nema potrebe.  Poezija za djecu i mlade primjer je za književna djela kod kojih ne radimo dublju razradu. Sve vrste pjesama klasificiramo specijalnom pomoćnom oznakom -1 jer još nismo naišli na upit korisnika za epskom ili lirskom pjesmom za djecu. Korisnici svoj upit najčešće formuliraju ovako: “Molim zbirku pjesama za dijete od X godina?“.  Poezija za djecu na našim policama nije izdvojena već je sa svim ostalim vrstama književnih djela smještena prema dobi djeteta sukladno dobnoj klasifikacijskoj oznaci koja je djelu dodijeljena. Uvođenjem UDK oznake imamo priliku to promijeniti.
Također sve dramske vrste klasificiramo samo do razine oblika sa specijalnom pomoćnom oznakom -2.  Za razliku od pjesništva i dramskih oblika kod proze koristimo detaljnu razradu, dakle koristimo mogućnost razrade po žanrovima koje nudi UDK. Pri tome specijalnu pomoćnu oznaku -31 (Romani. Duže pripovijetke) koristimo u slučajevima kad nije moguće detaljnije odrediti žanr ili vrstu romana. Pripovijetke i novele klasificiraju se specijalnom pomoćnom oznakom -32, a priče specijalnom pomoćnom oznakom -34  i tako dalje. 
Kod djela kod kojih nije određen autor i time pripadnost određenoj književnosti, bez obzira što je naveden jezik izvornika naslove bilježimo na nadređenu oznaku uz dodatak * dobna klasifikacijska oznaka. Primjer takvih djela je djelo Crvena panda (Crvena panda : filmska priča / prilagodila SuzanneFrancis ; prijevod Anđela Milinović Hrga. - Zagreb : Egmont, 2022.)  gdje je uz vodeću oznaku dobne klasifikacije i oznaka 82-34(02.053.2)*D.
Književna djela na stranim jezicima klasificiramo općim pomoćnim oznakama za jezik, bez oznake dobne klasifikacije kao što je bio slučaj i do uvođenja ovih promjena.
Uvodimo i oznake za književna djela za mlade iznad petnaest godina. Glavnom broju 82 ili 821… dodaje se odgovarajući broj za književni oblik -1/-9 uz dodatak opće pomoćne oznake, mnoge knjižnice izdvajale su posebne police knjiga za mlade, označavamo općom pomoćnom oznakom (02.053.6) Knjige za mlade osobe, adolescente, tinejdžere. 
Klasifikacija djela za djecu i mlade u različitim elektroničkim formatima odvija se ekvivalentno tiskanom izdanju s oznakama za odgovarajući format u kojem se djelo nalazi (EPUB, LPF, PDF).
Ovakvom klasifikacijom književnih djela u Središnjem odjelu za djecu i mlade Gradske knjižnice željeli smo postići lakši i brži pristup građi određene književne vrste s obzirom na sam raspored na policama i signaturne oznake. Naravno i u mrežnom okruženju imamo nove informacije koje olakšavaju pronalaženje željenog sadržaja. Osigurano je više mogućnosti za formiranje signaturne oznake u skladu s potrebom knjižnice. Knjižničari u knjižnicama s malim fondom književnih djela za djecu i mlade možda ovako detaljnu klasifikaciju ne smatraju potrebnom za korisnike usluga u svojim fizičkim prostorima te oznaku dobne klasifikacije vide kao dostatnu jer dobro poznaju fond, dok se u knjižnicama s većim opsegom fonda javlja potreba za dodatnim informacijama koje je lako iščitati već iz samog razmještaja građe. Klasifikacijske oznake koje koristimo omogućuju više modela rasporeda građe u prostoru i kreiranje signaturne oznake, ovisno o elementima uvrštenima u signaturnu oznaku.  Na slici su prikazane dvije mogućnosti za koje se smatra da mogu biti najkorisnije. 
Dodatne informacije o djelu koje dobivamo klasifikacijom koja kombinira dobnu oznaku i UDK oznaku korisne su i ako govorimo o korisnicima koji fond knjižnice pretražuju online jer je omogućen dodatan pristup građi.