Sadržajna obrada e-knjige (EPUB format) i e-zvučne knjige (LPF format) u Knjižnicama grada Zagreba

Goran Gradiček

goran.gradicek@kgz.hr

Sadržajna obrada građe ima za cilj publikaciji odrediti njezin sadržaj, odnosno pobliže odrediti ono o čemu se u djelu govori. Razvojem tehnologije posljednjih desetljeća dolazi do pojave novih medija, a time i izdavanja publikacija na novim medijima. Knjižnice grada Zagreba su od 2019. godine uvele posudbu e-knjige putem aplikacije ZaKi Book koja se kasnije spojila s aplikacijom E-ZaKi. Pojavom nove usluge bilo je potrebno prilagoditi i Modul nabave i Modul obrade u knjižničnom sustavu ZaKi.
 
Format u kojem se publikacija nalazi je EPUB format (e-publication) pa su se shodno tome opisi klasifikacijskih oznaka uskladili s potrebama nove usluge. Većinu publikacija koje smo sadržajno obrađivali u EPUB formatu, već smo imali i u tiskanom izdanju u knjižnici pa je s te strane bilo nešto lakše napraviti klasifikacijsku oznaku za EPUB. Temelj za normiranje klasifikacijskih oznaka za EPUB format bile su klasifikacijske oznake za tiskana izdanja. Kao primjer može se uzeti klasifikacijska oznaka za hrvatsku književnost i roman. Klasifikacijska oznaka za tiskano izdanje je 821.163.42-3 Hrvatska književnost. Romani, novele, pripovijetke, dok se klasifikacijska oznaka za EPUB izdanje tvori tako da se dodaje opća pomoćna oznaka za oblik (0.034) Strojno čitljivi dokumenti i kratica EPUB, pa se onda prema tome mijenja i opis klasifikacijske oznake, koja izgleda na sljedeći način: 
821.163.42-3(0.034EPUB) Hrvatska književnost. Romani, novele, pripovijetke. EPUB digitalni dokumenti. 
Signatura se tvori tako da se ukloni dio koji se nalazi u zagradi pa je u prvom redu signature oznaka 821.163.42-3, drugi red sadrži prva tri slova autora, a treći red prvo slovo naslova. Na primjeru knjige “Sandronela“ Vedrane Uran signatura je 821.163.42-3 URA s. Ovdje treba napomenuti da drugi i treći red mogu varirati, ovisno o odrednici i mogućim ponavljajućim slovima u naslovima već sadržajno obrađenih knjiga istih autora.

Također, kada govorimo o književnosti i prvom redu signature, važno je naglasiti jednu veliku razliku u odnosu na tiskana izdanja. Radi se o korištenju žanrovske oznake u signaturi. Romanima iz književnosti dodaje se i oznaka žanra, a za EPUB izdanja žanr ostaje i u signaturi, što se može vidjeti na primjeru hrvatskog kriminalističkog romana: 821.163.42-312.4(0.034EPUB) Hrvatska književnost. Kriminalistički romani. EPUB digitalni dokumenti, a signatura se tvori na isti način kao i kod publikacija koje nemaju žanrovsku oznaku, dakle, bez dijela u zagradi: 821.163.42-312.4. 

Dosad su korišteni samo primjeri iz književnosti, ali nije na odmet ponoviti: na isti način tvorimo klasifikacijske oznake za sav sadržaj prema UDK skupinama za EPUB format. Bitno je da oznaka sadrži element (0.034EPUB), a u opisu EPUB digitalni dokumenti, kako bi bilo jasno razlikovanje u odnosu na iste klasifikacijske oznake, ali za druge medije.

Osim e-knjige u EPUB formatu, novost posljednjih nekoliko godina je i e-zvučna knjiga u LPF formatu (Lightweight Packaging Format). Kod sadržajne obrade publikacija u LPF formatu, princip je isti kao i kod EPUB formata: baza je klasifikacijska oznaka za tiskano izdanje, dodaje se opća pomoćnu oznaku za oblik (0.034) i kratica LPF te još jedna opća pomoćna oznaka za oblik: 086.7 Audio dokumenti. Zvučni zapisi. Na primjer:  821.163.42-3(0.034LPF)(086.7) Hrvatska književnost. Romani, novele, pripovijetke. LPF digitalni dokumenti. Audio dokumenti. Zvučni zapisi.
Signatura se tvori po svim pravilima struke, kao i za EPUB format, ali se u prvom redu dodaje razlikovni element LPF, kako bi se znala razlika između publikacija u EPUB i LPF formatu. Za primjer izdvajam knjigu Damira Karakaša “Sjećanje šume“:
821.163.42-3 LPF KAR s.
Kao i kod EPUB izdanja, i na LPF format primjenjuje se sadržajna obrada po svim UDK skupinama, ovisno o tome što je trenutno nabavljeno te je tvorba klasifikacijskih oznaka za LPF format ista u svim UDK skupinama.

Razvojem knjižničnog sustava ZaKi te samim razvojem softverske podrške, danas je jako lako doći do publikacija na svim medijima. EPUB i LPF formate moguće je koristiti putem aplikacije E-ZaKi. Knjižnice grada Zagreba su u skladu sa suvremenim pojavama u informacijskim znanostima i knjižničarstvu dio svojih usluga prilagodile novim trendovima.