Sudjelovanje hrvatskih knjižničara na Svjetskom knjižničarskom i informacijskom kongresu Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i ustanova (IFLA WLIC) od 2004. do 2021. godine

Main Article Content

Borna Udatny
http://orcid.org/0000-0003-1490-7642
Iva Adžaga Ašperger

Sažetak

Cilj. Cilj provedenog istraživanja jest utvrditi u kojoj mjeri knjižničari i knjižničarke u Republici Hrvatskoj sudjeluju na Svjetskom knjižničarskom i informacijskom kongresu Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i ustanova (dalje u tekstu: IFLA WLIC). Osim prikupljanja osnovnih podataka o profilu ispitanika, cilj je saznati od ispitanika koja je opća razina poznavanja rada krovne knjižničarske organizacije – IFLA-e i kongresâ čiji je organizator IFLA. Također, istraživanjem se htjelo utvrditi kako hrvatski knjižničari prate rad IFLA-e te sudjeluju li na IFLA WLIC-u koji se organizira od 1927. godine.


Pristup/metodologija/dizajn. Podaci za istraživanje prikupljeni su metodom online anketnog upitnika koji se mogao ispuniti od 17. svibnja do 7. srpnja 2022. godine. Anketni upitnik sastojao se od 21 pitanja otvorenog tipa uz mogućnost jednostrukog ili višestrukog izbora. Sadržavao je pitanja koja se odnose na profil ispitanika (spol, dob, radni staž i sl.) te pitanja o IFLA-i i sudjelovanju na IFLA WLIC-u.


Rezultati. U anketi je prikupljeno ukupno 487 odgovora. Rezultati istraživanja pokazuju da je većina ispitanih žene srednje životne dobi koje u prosjeku imaju 16 godina radnog staža u knjižničarskoj struci. Uz to većina ih radi u narodnim (182 ili 37 %) i osnovnoškolskim (121 ili 25 %) knjižnicama. Rezultati istraživanja također pokazuju da većina ispitanih (97 %) zna što je IFLA te da je njih 72 % upoznato s IFLA WLICom. Osim toga utvrđeno je da 306 (88 %) ispitanika nije sudjelovalo na IFLA WLIC-u. S druge strane istraživanje je pokazalo da je svega 12 % ispitanih sudjelovalo u barem jednom IFLA WLIC-u. Kao najčešći razlog nesudjelovanja navodi se previsoka cijena kotizacije za sudjelovanje na kongresima i poteškoće financiranja puta.


Praktična primjena. Rezultati ovog istraživanja i njihova promocija mogu potaknuti veću zainteresiranost za rad IFLA-e te veći odlazak na buduće kongrese IFLA-e s obzirom na to da je u samom istraživanju samo 41 % ispitanika znalo da su za svaki IFLA WLIC potrebni međunarodni volonteri te da se na volontiranje može prijaviti svatko tko je zainteresiran.


Originalnost/vrijednost. Rad nudi jedinstveni uvid u odnos hrvatskih knjižničara i IFLA WLIC-a. Prvi put u Republici Hrvatskoj predstavljaju se statistički podaci koji govore o odlasku i razlozima neprisustvovanja hrvatskih knjižničara na IFLA WLIC-u.

Article Details

Kako citirati
Udatny, B., & Adžaga Ašperger, I. (2024). Sudjelovanje hrvatskih knjižničara na Svjetskom knjižničarskom i informacijskom kongresu Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i ustanova (IFLA WLIC) od 2004. do 2021. godine. Vjesnik Bibliotekara Hrvatske, 67(3), 371–388. https://doi.org/10.30754/vbh.67.3.1037
Rubrika
Članci