Politika otvorenog pristupa, samoarhiviranja i transparentnosti istraživačkih podataka

 

Otvoreni pristup

Časopis Vjesnik bibliotekara Hrvatske omogućuje otvoreni pristup radovima neposredno nakon njihove objave. Časopis omogućuje trenutni otvoren pristup svojem cjelokupnom sadržaju u skladu s uvjerenjem da javna dostupnost istraživačkih spoznaja potiče veću razmjenu znanja i ideja.  

Ne naplaćuju se nikakvi troškovi autorima prije ili poslije objave radova te nikakvi troškovi čitateljima za preuzimanje radova. Navedeno je omogućeno zahvaljujući financijskoj potpori Hrvatskoga knjižničarskog društva, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Ministarstva znanosti i obrazovanja, sponzorima te naporima Uredničkog odbora i kontinuiranoj potpori kolega recenzenata.

Puni tekst radova objavljenih u Vjesniku bibliotekara Hrvatske besplatno se smije koristiti u bilo koju svrhu uz poštivanje autorskih prava autora i izdavača.

Prava na korištenje radova definirana su međunarodnom nekomercijalnom licencom Creative Commons CC BY-NC 4.0. Korisnici radove smiju besplatno čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, prerađivati ili koristiti ih na druge zakonite načine, uz ispravno navođenje izvornika i u nekomercijalnu svrhu uporabe.

Hrvatsko knjižničarsko društvo (hkd@hkdrustvo.hr) pruža informacije o pretplati i posebnim dopuštenjima.

 

Politika samoarhiviranja  

Časopis zagovara zelenu politiku samoarhiviranja definiranu i kategoriziranu sukladno dokumentu  Publisher copyright policies & self-archiving https://openpolicyfinder.jisc.ac.uk/id/publication/40229 koji je objavio Open policy finder, a prema kojemu autori mogu pohranjivati nerecenziranu, recenziranu i izdavačku inačicu rada.

Radove objavljene u Vjesniku bibliotekara Hrvatske dopušteno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz navođenje podataka o časopisu i inačici rada, a za objavljene radove potrebno je navesti i DOI.

 

Transparentnost istraživačkih podataka

Uredništvo Vjesnika bibliotekara Hrvatske ohrabruje autore da pri predaji rada ili naknadno omoguće pristup podacima koji su nastali tijekom provedbe istraživanja, zajedno s dokumentacijom potrebnom za njihovu interpretaciju te softverskim kodom korištenim za prikupljanje i/ili analizu podataka.

Preporučuje se da autori te istraživačke podatke, ovisno o njihovu sadržaju i namjeni, pohrane u institucijski repozitorij, Hrvatski arhiv podataka za društvene znanosti CROSSDA (https://www.crossda.hr) ili u neki od općih repozitorija kao što su Zenodo (https://zenodo.org), Open Science Framework (OSF), GitHub ili koji drugi.

Vjesnik bibliotekara Hrvatske zalaže se za neometan pristup bazama podataka nastalim u provedenim istraživanjima (odgovori na pitanja u upitniku, transkripti provedenih intervjua, fokus grupa, i slično), prema načelima FAIR-a.