Čitamo li e-knjigu jednako? Vrednovanje zbirke e-knjiga u Knjižnicama grada Zagreba
Main Article Content
Sažetak
Cilj. U radu je prikazano vrednovanje zbirke e-knjiga u Knjižnicama grada Zagreba s ciljem analize trenutnog stanja zbirke, utvrđivanja snaga i slabosti zbirke kao i mogućeg razvoja usluge posudbe e-građe u budućnosti.
Pristup/metodologija. Vrednovanje je provedeno metodom parcijalnog kvantitativnog i kvalitativnog vrednovanja zbirke, analiziranjem podataka dostupnih iz knjižničnog sustava ZaKi. Polazište istraživanja bilo je šest pretpostavki koje se analizom podataka pokušalo potvrditi ili osporiti.
Rezultati. Kvantitativna analiza sadržaja zbirke, kao i posudbe građe pokazala je snage, ali i slabosti, dok je kvalitativna analiza pokazala aktualnost zbirke. Rezultati istraživanja potvrdili su četiri pretpostavke, jednu osporili, a jednu pretpostavku nije bilo moguće niti potvrditi niti osporiti. Dobiveni i analizirani podaci vrijedan su izvor informacija na temelju kojih se pristupa daljnjem razvoju usluge posudbe e-knjige.
Originalnost/vrijednost. Opisane metode i prikazana analiza podataka mogu poslužiti knjižnicama koje imaju zbirku e-građe kao mogući model parcijalnog vrednovanja, a knjižnice koje ne pružaju tu vrstu usluge svojim korisnicima ovo vrednovanje može navesti na promišljanje o mogućoj potrebi uvođenja nove usluge.
Article Details
This work is licensed under a KreativniCommons Attribution-NonCommercial Međunarodne licence.
Autori zadržavaju autorska prava za članke objavljene u časopisu, no svojim pristankom na objavljivanje daju časopisu pravo prvog objavljivanja u tiskanom te elektroničkom formatu. Čitatelji mogu radove čitati, preuzeti, raspačavati, umnožavati i koristiti u prezentacijama u nekomercijalne svrhe.
Ovo djelo je dano na korištenje pod licencom Creative Commons Imenovanje-Nekomercijalno 4.0 međunarodna.