Projekti društveno korisnog učenja Provedba na daljinu u mreži Knjižnice Marina Držića
Main Article Content
Sažetak
Cilj. U radu se predstavlja partnerstvo Dječje knjižnice Marina Držića i Knjižnice Savica, dviju knjižnica iz mreže Knjižnice Marina Držića, područne knjižnice u mreži Knjižnica grada Zagreba i studenata Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu na provedbi triju projekata društveno korisnog učenja tijekom akademske godine 2020./2021. u okviru kolegija Društveno korisno učenje, koji se izvodi na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Metodologija. U prvome dijelu rada opisuje se koncept društveno korisnog učenja koji spaja obrazovanje i društvenu odgovornost, a zatim se navode razlike među društveno korisnim učenjem, volontiranjem i studentskom praksom. Potom se nabrajaju ciljevi provedbe projekata društveno korisnog učenja i dobrobiti koje ta provedba donosi, a ističe se i važnost kritičkog promišljanja provedenih projekata. U drugome dijelu rada opisuje se uloga knjižničara u partnerstvu te se predstavljaju tri studentska projekta namijenjena osnovnoškolcima: „Učenje kroz zabavu: micro:bit radionice“, „Minecraft glagoljica“ te „Mein Freund: micro:bit“. Sva tri projekta odnose se na STEM područja tehnologije i inženjerstva i realizirana su na daljinu, u skladu s mjerama za suzbijanje širenja bolesti COVID-19 koje su u trenutku njihove provedbe bile na snazi.
Rezultati. Provedba i evaluacija predstavljenih projekata pokazuju da knjižničari, zahvaljujući svom znanju i iskustvu, mogu biti kvalitetni mentori studentima na projektima društveno korisnog učenja, a da studenti knjižnicama, kao partnerskim organizacijama, mogu pomoći da svojim korisnicima pruže inovativnije, kvalitetnije i raznovrsnije usluge.
Originalnost/vrijednost. Prikaz projekata društveno korisnog učenja provedenih u partnerstvu s narodnim knjižnicama mogao bi knjižnicama koje nisu sudjelovale u njihovoj provedbi poslužiti kao poticaj da se uključe u provedbu projekata društveno korisnog učenja osmišljenih tako da zadovolje konkretne društvene potrebe lokalne zajednice u kojoj te knjižnice djeluju.
Article Details
Autori zadržavaju autorska prava za članke objavljene u časopisu, no svojim pristankom na objavljivanje daju časopisu pravo prvog objavljivanja u tiskanom te elektroničkom formatu. Čitatelji mogu radove čitati, preuzeti, raspačavati, umnožavati i koristiti u prezentacijama u nekomercijalne svrhe.
Ovo djelo je dano na korištenje pod licencom Creative Commons Imenovanje-Nekomercijalno 4.0 međunarodna.